Sixth Annual Youth in Film Awards
1983-1984



BEST FAMILY MOTION PICTURE - MUSICAL OR COMEDY
"BREAKIN" Cannon
"CHRISTMAS STORY" MGM/UA
"GHOST BUSTERS" Columbia
"FOOTLOOSE" Paramount
"SPLASH" Disney
"THE MUPPETS TAKE MANHATTAN" Tri Star

BEST YOUNG SUPPORTING ACTRESS IN A
MOTION PICTURE MUSICAL, COMEDY, ADVENTURE OR DRAMA

THERESE GRAHAM "Country" Disney
GENNIE JAMES "Places in the Heart" Tri Sta
ANNE MARIE McEVOY "Children of the Corn" Gatlin Productions
SARAH JESSICA PARKER "Footloose" Paramount
ELIZABETH SHUE "Karate Kid" Columbia
TAMI STRONACH 'The Neverending Story" Warner Bros.

BEST YOUNG SUPPORTING ACTOR IN A
MOTION PICTURE MUSICAL, COMEDY, ADVENTURE OR DRAMA

COREY FELDMAN "Gremlins" Warner Bros.
HUCKLEBERRY FOX "Misunderstood" MGM/UA
CHRIS HEBERT "The Last Star Fighter" Universal - Lorimar
DAMON HINES "The Adventures of Buckaroo Banzai" 20th Century Fox
ROBBY KIGER "Children of the Corn" Gatlin Productions
IAN PETRELLA "A Christmas Story" MGM/UA
KE HUY QUAN "Indiana Jones and the Temple of Doom" Paramount
BRAD SAVAGE "Red Dawn" MGM/UA
WILLIAM ZABKA "The Karate Kid" Columbia

BEST NEW COMEDY OR DRAMA TELEVISION SERIES
"CALL TO GLORY" ABC
"CHARLES IN CHARGE" CBS
"WHO'S THE BOSS?" ABC
"HIGHWAY TO HEAVEN" NBC
"IT'S YOUR MOVE" NBC
"KATE AND ALLIE" CBS
"PUNKY BREWSTER" NBC
"THE COSBY SHOW" NBC

BEST YOUNG SUPPORTING ACTRESS IN A DAYTIME
OR NIGHTIME DRAMA

MICHELLE BENNETT "The Yellow Rose" NBC
TONYA CROWE "Knots Landing" CBS
ANDREA BARBER "Days of'Our Lives" NBC
JULIE ANN HADDOCK "Boone" NBC
AMANDA PETERSON "Boone" NBC
MELORA HARDIN "Two Marriages" ABC

BEST YOUNG SUPPORTING ACTOR IN A DAYTIME
OR NIGHTTIME DRAMA

GABRIEL DAMON "Call to Glory" ABC
BOBBY JACOBY "Knots Landing" CBS
KIRK CAMERON "Two Marriages" ABC
DAVID HOLLANDER "Call to Glory" ABC
PAUL STOUT "Scarecrow and Mrs. King" CBS
TODD McKEE "Santa Barbara" NBC

BEST FAMILY MOTION PICTURE ADVENTURE
"CLOAK AND DAGGER" Universal
"THE NEVERENDING STORY" Warner Bros.
"THE ADVENTURES OF BUCKAROO BANZAI" 20th Century Fox
"SPACE RAIDERS" New World
"THE STONE BOY" TLC Films
"GREMLINS" Warner Bros.

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS IN A CABLE SERIES OR PROGRAM
RANDY JOSSELYN "Down to Earth"
AARON LOHR "Let's Hear it for the Boy"
KYLE RICHARDS "Down to Earth"
PRISCILLA WEEMS "Five Mile Creek"

BEST YOUNG SUPPORTING ACTRESS IN A
TELEVISION COMEDY SERIES

TEMPEST BLEDSOE "The Cosby Show" NBC
LISA BONET "The Cosby Show" NBC
MISSY GOLD "Benson" ABC
LAURA JILL MILLER "Gimme a Break" NBC
TINA YOTHERS "Family Ties" NBC
KESHIA PULLIAM "The Cosby Show" NBC

BEST YOUNG SUPPORTING ACTOR IN A
TELEVISION COMEDY SERIES (TIE)

DANNY COOKSEY "Diff'rent Strokes" NBC
FREDERICK KOEHLER "Kate and Allie" CBS
JOEY LAWRENCE "Gimme a Break" NBC
CORKY PIGEON "Silver Spoons" NBC
MALCOLM-JAMAL WARNER "The Cosby Show" NBC

BEST YOUNG ACTRESS IN A FAMILY FILM MADE FOR TELEVISION
AMANITA HYLDAAH "The Winter of Our Discontent" CBS
JILL SCHOELEN "Happy Endings" NBC
CHERYL ARUTT "Bobby and Sarah" NBC
CLAUDIA WELLS "Anatomy of An Illness" CBS
MISSY FRANCIS "Something About Amelia" ABC

BEST YOUNG ACTOR IN A FAMILY FILM MADE FOR TELEVISION
SHANE CONRAD "Hard Knox" NBC
TIMOTHY GIBBS "Dead Wrong" CBS
LEAF & RIVER PHOENIX "Backwards - The Riddle of Dyslexia" ABC
DOUG SCOTT "The Day After" ABC
JERRY SUPIRAN "Police Woman Center Fold" Orion-TV

BEST FAMILY FILM MADE FOR TELEVISION
"BACKWARDS - THE RIDDLE OF DYSLEXIA" ABC
"SOMETHING ABOUT AMELIA" ABC
"WELCOME HOME, JELLYBEAN" CBS
"DEAD WRONG" CBS
"SUMMER SWITCH" ABC

BEST YOUNG ACTRESS IN A DAYTIME OR NIGHTTIMIE TELEVISION SERIES
MELISSA BRENNAN "Santa Barbara" NBC
KRISTIAN ALFONSO "Days of Our Lives" NBC
DANA KIMMELL "Days of Our Lives" NBC
SHALANE McCALL "Dallas" CBS
LISA TRUSEL "Days of Our Lives" NBC

BEST YOUNG ACTOR IN A DAYTIME OR NIGHTTIME TELEVISION SERIES
BRIAN BLOOM "As the World Turns" CBS
DAVID MENDENHALL "General Hospital" ABC
DANNY PONCE "Knots Landing" CBS
DAMION SHALLER "The Guiding Light" CBS
TREVOR RICHARDS "Another World" NBC
OMRI KATZ "Dallas" CB

BEST YOUNG ACTRESS - GUEST IN A TELEVISION SERIES
CHRISTA DENTON "Silver Spoons" NBC
SHANNEN DOHERTY "Airwolf" CBS
NATALIE KLINGER "One Day At A Time" CBS
TANYA FENMORE "Mama's Family" NBC
SYDNEY PENNY "Silver Spoons" NBC
HEATHER O'ROURKE "Webster" ABC
ANGELA LEE "Masters" NBC
ROBYN LIVELY "Knight Rider" NBC
BRIDGETTE ANDERSEN "Mississippi" CBS
KIM RICHARDS "Mississippi" CBS

BEST YOUNG ACTOR - GUEST IN A TELEVSION SERIES
DAVID FAUSTINO "Love Boat" ABC
DAVID FRIEDMAN "Mama's Family" NBC
TALIESIN JAFFE "Facts of Life" NBC
CHAD ALLEN "Airwolf" CBS
BARRET OLIVER "Highway to Heaven" NBC
JOHN LOUIE "Riptide" ABC
BUMPER ROBINSON "Matt Houston" ABC
R.J. WILLIAMS "Magnum P.I." CBS
JALEEL WHITE "The Jeffersons" CBS
ERIC .JOHNSON "V" NBC

BEST YOUNG ACTRESS IN A TELEVISION COMEDY SERIES
JUSTINE BATEMAN "Family Ties" NBC

KIM FIELDS "Facts of Life" NBC
SOLEIL MOON FRYE "Punky-Brewster NBC
LAURI HENDLER "Gimme a Break" NBC
LAURI JACOBY "Mr. Smith" NBC
ARI MEYERS "Kate & Allie" CBS
JILL WHELAN "Love Boat" ABC

BEST YOUNG ACTOR IN A TELEVISION COMEDY SERIES
JASON BATEMAN "Its Your Move" NBC
BILLY JACOBY "It's Not Easy" ABC
EMMANUEL LEWIS "Webster" ABC
ALFONSO RIBEIRO "Silver Spoons" NBC
JOHN STAMOS "Dreams" CBS

BEST FAMILY MOTION PICTURE - DRAMA
"THE RIGHT STUFF" The Ladd Co.
"HEART LIKE A WHEEL" 20th Century Fox
"RUNNING BRAVE" Disney
"TANK" Universal
"THE KARATE KID" Columbia

BEST YOUNG ACTRESS IN A MOTION PICTURE -
MUSICAL, COMEDY, ADVENTURE OR DRAMA

DREW BARRYMORE "Irreconcilable Differences" Warner Bros.
ALISON EASTWOOD "Tightrope" Warners Bros.
CHRISTINA NIGRA "Cloak and Dagger" Universal
MOLLY RINGWALD "Sixteen Candles" Universal
ROXANA ZAL "Testament" Paramount

BEST YOUNG ACTOR IN A MOTION PICTURE -
MUSICAL, COMEDY, ADVENTURE OR DRAMA

PETER BILLINGSLEY "A Christmas Story" MGM/UA
NOAH HATHAWAY "The NeverEnding Story" Warner Bros.
ANTHONY MICHAEL HALL "Sixteen Candles" Universal
ROSS HARRIS "Testament" Paramount
BYRON THAMES "Heart Like a Wheel" 20th Century Fox
JASON PRESSON "The Stone Boy" TLC Films/20th Century Fox
BARRET OLIVER "The NeverEnding Story" Warner Bros.
HENRY THOMAS "Cloak and Dagger" Universal

 

YOUTH IN FILM'S SPECIAL AWARDS

FORMER CHILD STAR AWARD
JERRY MATHERS "Leave It To Beaver"

THE JACKIE COOGAN AWARD
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO YOUTH THROUGH MOTION PICTURES

"THE WIZARD OF OZ" MGM

YOUTH IN FILM'S THEATER ARTS AWARD
TINA AND DENNIS CASPARY (DANCE TEAM)

THE MICHAEL LANDON AWARD
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO YOUTH THROUGH TELEVISION

MARTIN TAHSE (Producer - After School Specials)

BEST FOREIGN FILM
"THE GODS MUST BE CRAZY"
South Africa,
released by 20TH Century Fox Film Co.

The Gods Must Be Crazy

BEST YOUNG ACTRESS IN A FOREIGN FILM
NINA KNOPSKOG
"Kamilla", Norway.
Produced by Vibeke Lakkeberg

Nina Knopskog

BEST YOUNG ACTOR IN A FOREIGN FILM
MARTIN LEWIS
"Five Mile Creek", Australia

Martin Lewis
TOP OF THIS PAGE
 PICK ANOTHER YEAR